اطلاعیه

اعضاء محترم انجمن با سلام با عنایت به نزدیک شدن به زمان برگزاری مجامع عمومی فوق العاده و عادی خواهشمند است نسبت به پرداخت حق عضویت های معوق شرکت اقدام فرمائید. انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی خراسان رضوی تلفن : 38718191

اخبار مهم

صلاحیت اعطایی دولت به مهندسان ارزشی ندارد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه صلاحیت مهندسان از بنیاد خراب است، گفت: مفهوم صلاحیت این است که مهندس مسئولیت انجام کار و عواقب آن را بپذیرد.

 

 

به گزارش خبرنگار «صما»،  عباس آخوندی در چهارمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی با اشاره به اینکه مدتهاست در ایران بدون شهروند، طراحی و اجرا انجام می شود، گفت: شهر، دفاتر مهندسی و برنامه ریزی معماری فاقد شهروند است و این یک واقعیت تلخ است.

وی با بیان اینکه نهادینه کردن این کار ساده بسیار سخت است، افزود: در سال گذشته بنده جلسات بسیاری در این رابطه داشتم و بیش از ۱۵ جلسه طول کشید تا خودمان بپذیریم که جامعه مهندسی فارغ از امور مهندسی که انجام می دهد یک مسئولیت اجتماعی هم دارد که این مسئله ای بسیار جدی است.

آخوندی با اشاره به اینکه شهر تهران غیرقابل نفس کشیدن است، گفت: این شهر توسط مهندسان ساخته شده و این دو وجه یک حقیقت است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: در سال های ۷۴ و ۷۵ این بحث مطرح بود که شهر مشهد می تواند پذیرای حداکثر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت باشد و در آن زمان این شهر یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت داشت و هم اکنون جمعیت مشهد ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر شده است که به عبارت دیگر ظرف ۱۵ سال رشد ۸۰ درصدی داشته است.

آخوندی با بیان اینکه نبود حس شهروندی موجب شده تیشه به ریشه خودمان بزنیم، تصریح کرد: مشکل ما این است که باید عادات غلط اصلاح شود و این مشکل بحث پیچیده ای است که باید با همکاری جامعه مهندسان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه باید قبول کنیم مهندس هم حق دارد و هم مسئولیت، گفت: حق در بخش فنی، اجتماعی و شهروندی است.

آخوندی با تاکید بر اینکه کارفرمایان نیز مانند مجریان باید صلاحیت داشته باشند، افزود: صلاحیت مهندسان از بنیاد خراب است و صلاحیتی که توسط کارمند دولت به مهندس اعطا می شود، هیچ ارزشی ندارد.

وی در مورد مفهوم صلاحیت گفت: معنای صلاحیت این است که مسئولیت انجام کار را بپذیریم و عواقب آن را نیز قبول کنیم.

آخوندی با طرح این سوال که چه کسی باید خسارات وارده توسط مهندسان را جبران کند، گفت: این خسارت ها توسط افرادی وارد شده که دولت تائیدشان کرده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در برابر مسئولیت هم جامعه حرفه ای و هم بیمه مسئول است و شرکت های بیمه ای باید محصول نهایی مهندس را بیمه کنند.

آخوندی مسایل مهندسی در ایران را سهل و آسان و در عین حال ممتنع برشمرد و گفت: باید مفهوم صلاحیت مهندس ها به نظام حرفه ای و نظام بازار برگردد و اگر به نظام بازار برگشت، کارفرما صاحب صلاحیت می شود.

آخوندی با اشاره به اینکه در مجموعه ای که مهندسان به هم نان قرض می دهند، اتفاق جدیدی رخ نمی دهد، اظهار داشت: بنده علاقمند هستم که در وزارت راه و شهرسازی با راه اندازی شورای گفت و گو، درباره مهندسی و صلاحیت گفت و گوی جدی انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه مهندس باید در سطح جهان رقابت کند، گفت: اگر مهندس قابلیت رقابت نداشته باشد، هیچ فایده ای ندارد و بدون افق و برنامه درازمدت مشکلات جدی پیدا خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت رقابت منصفانه گفت: تلاش بنده این است تا جایی که ممکن است، کارها در رقابت انجام شود و توصیه ام این است که رقابت جدی گرفته شود.

آخوندی با اشاره به انتشار گزارش رقابت پذیری اقتصاد ایران با ۱۱۲ شاخص اظهار داشت: این گزارش اقتصاد ایران را با اقتصاد سایر کشورها مقایسه می کند و در سال گذشته اقتصاد کشورمان ۲۰ رتبه نزول داشته است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: اگر به رقابت پذیری و مهندسی رقابت بپردازیم، اقدامات پایه ای بسیاری باید انجام شود.

آخوندی با اشاره به اینکه به دنبال اجرایی شدن توافق ژنو فضای امیدوارکننده ای برای شش ماه به وجود آمده است، تصریح کرد: در این شش ماه اصلی ترین ماموریت مهندسان این است که چگونه کشور را از رکود خارج کنند و برای خروج از رکود باید برنامه داشته باشیم.

وی تاکید کرد که وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد برای راههای خروج از رکود با جامعه مهندسی وارد بحث و بررسی شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حمل و نقل ۱۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد، گفت: برای نوسازی ناوگان حمل و نقل به هزاران میلیارد تومان اعتبار تامین شود که تامین آن به انواع روش های مالی داخلی و خارجی نیاز دارد.

آخوندی با اعلام آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای تشکیل شورایی جهت فعالیت و توسعه مسکن و حمل و نقل گفت: منابع توسعه این صنایع باید از منابع فاینانس، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه و منابع بانک ها تامین می شود.

آخوندی تاکید کرد که دولت و بخش خصوصی می توانند با کمک یکدیگر اقتصاد ایران را فعال کنند و برای خروج از رکود برنامه ارائه دهند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود بیش از ۱۸ آزادراه در کشور  عنوان کرد: آزادراهها باید به کریدورهای توسعه تبدیل شوند و در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرند.

نقل از شبکه اطلاع رسانی صما